Jak dociąć listwy w narożnikach pod kątem?

Jak dociąć listwy w narożnikach pod kątem

Jakość wykończenia sufitu znacznie wpływa na wygląd pomieszczenia dlatego w tym artykule odpowiemy jak dociąć listwy w narożnikach pod kątem. Końcowym akcentem podczas projektowania są listwy sufitowe. Nadają wykończeniu pełny i całościowy wygląd. Same paski są montowane na płaskich powierzchniach po prostu: na specjalnym kleju w białym kolorze, ale występują problemy z konstrukcją narożników. Nie wiedząc, jak poprawić narożnik cokołu sufitowego, wiele materiału ulega zniszczeniu. Poniżej podpowiemy jak przyciąć listwy styropianowe w rogach.

Jak przyciąć listwy podsufitowe w rogach i narożnikach?

To jak przyciąć listwy podsufitowe w rogach i narożnikach zależy od jej materiału i rodzaju narożnika, wyróżniamy trzy rodzaje kątów, wewnętrzne, zewnętrzne i niestandardowe.

Kąt wewnętrzny, innymi słowy, kąt pomieszczenia jest mniejszy niż 180 °, zwykle 90 °. Podczas przycinania wewnętrznego narożnika dolna część cokołu sufitowego zawsze wystaje ponad górną. Pierwszym krokiem jest jeszcze zmierzenie kąta między ścianami, jeśli jest standardowy i równy 90 °, wówczas listwy są cięte pod kątem 45 °. Bagietkę przyklejoną po prawej stronie należy ubić po lewej, a lewy pasek – po prawej.

Narożnik zewnętrzny lub zewnętrzny jest mniej powszechny, jest większy niż 180 °, zwykle około 270 °. W pracy z takimi kątami wszystko jest dokładnie odwrotnie. Krawędź listwy przypierającej do sufitu powinna być większa niż spód.

Niestandardowe kąty. Pod tymi najczęściej oznaczają kąty o stopniu większym lub mniejszym niż standard 90 ° i 270 °, a także różnego rodzaju zaokrąglenia. Przycinanie w tym przypadku odbywa się „na oko” lub z oznaczeniem na miejscu. Zakrzywione sekcje są złożone z kilku małych elementów, z których każdy jest regulowany kolejno.

Cięcie listew styropianowych pod katem 45 stopni

Cięcie listew styropianowych pod kątem 45 stopni możemy wykonać za pomocą skrzynki uciosowej. Skrzynka uciosowa to narzędzie stolarskie zaprojektowane specjalnie do cięcia listew. Może być wykonany z tworzywa sztucznego, drewna lub metalu. Kształt przypomina tacę ze szczelinami (rowkami) na ścianach. Skrzynka uciosowa pomaga poprawnie określić kąt nachylenia i równomiernie przeciąć pręt pod kątem 45, 60 lub 90 stopni. Niektóre modele mogą mieć więcej przewodników gradacji.

Cięcie listew styropianowych pod katem 45 stopni

Podczas cięcia listew styropianowych pod kątem 45 stopni ze szkrzynką ważne jest prawidłowe ułożenie listwy:

  • Listwa w końcowym etapie ma kształt nieregularnego trójkąta, więc strona, która będzie przyklejona do sufitu, jest dociskana do dolnej części skrzynki uciosowej, a 2 strona do ściany narzędzia.
  • Nacięcie wykonuje się przez przeciwległe rowki. Jeśli musisz przeciąć bagietkę pod kątem wewnętrznym, to jest cięta pod ostrym kątem, a jeśli zewnętrzna – tępym.
  • Listwy sufitowe zawsze pasują do najbliższej ściany. Lewa strona jest ułożona odpowiednio po lewej stronie, a prawa po prawej stronie.
  • Listwy przypodłogowe są nakładane na przeciwległą ścianę skrzynki uciosowej „z dala od ciebie”. Narożniki są cięte w ten sam sposób.

One thought on “Jak dociąć listwy w narożnikach pod kątem?

  1. wodawfirmie says:

    Naprawdę dobrze napisane. Chciałbym podziękować za Twoją pracę. Mam nadzieję, że będzie więcej takich wpisów 🙂 Gratki. Będę częściej zaglądał.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *